Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#23617
andreym24

andreym24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2011
Ca sfat, sa nu credeti niciodata in promisiunile politicienilor ca se va face ceva undeva in Bucuresti.
Si Prelungirea Ghencea s-a promis de peste 10 ani si "se face".....pe bucati si va dura probabil inca 10 ani sa "se faca". Si acolo unde "s-a facut" are pista de bicileta (pt ca da bine in cifre in raportari). Sunt masini parcate pe ea, la intersectii, practic e nefolosibila, in realitate "s-a facut" si asta.

Eu am o garsoniera ca investitie in MR luata prin 2015 cand abia se construisera blocurile in camp. Initial a fost bine cat s-a inchiriat, apoi s-a tot construit si s-a tot mutat lume, chiriasii corporatisti s-au transformat in diverse persoane cu diverse probleme amoroase, apoi din ce in ce mai multi dubiosi, apoi a venit pandemia si n-am mai inchiriat, acum sta goala. Merg de 2 ori pe an ca sa pun centrala in modul vara sau iarna si atunci merg sambata dimineata devreme ca sa nu prind trafic.
Strada principala e plina de gropi si praf, toamna/iarna plina de noroi. Vara stau tot felul de dubiosi cu masini antice de 20 de ani cu gratarul fumegand langa portbagaj din care se aud manele.
Gunoaiele sunt explodate peste tot pe langa containere
Regulile de trafic nu se respecta, este anarhie totala
Toata zona arata ca un ghetou imens in care s-au mutat refugiati
Blocul la interior arata groaznic, balustrade rupte de copii, usile de plastic de la contoare sparte sau furate

Suprinzator finisajele si geamurile au fost de calitate la pretul cerut, inca nu se cer schimbate.
Aspectul pozitiv e ca dupa 8 ani pretul a crescut si se vinde in profit, probabil o sa mai astept un an pt a vedea cum evolueaza piata.
Un alt avantaj e intretinerea, undeva la 70ron = 900ron pe an.
Avand in vedere ca tin setul de cauciucuri de iarna/vara acolo, economisesc 300ron la hotelul de anvelope, iar o boxa prin alte complexe am vazut ca e 150Ron pe luna.
Practic in MR detin o boxa cu suprafata de garsoniera.

Criteriile de a va muta in MR sau in orice alt loc ar trebui sa tina cont in principal de zona. Lasand la o parte aspectul exterior al MR, precum si scara de bloc, mie mi s-ar parea frustrant sa fac 40-50min de la Lujerului/Gorjului pana in MR dupa o zi la servici, la fel si dimineata la care se adauga virajul la dreapta pe drumul Osiei unde riscul de accident este imens.

#23618
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 09.09.2017
Eu nu vorbesc strict de MR, ci de intreaga zona Chiajna, e dezolant ce vad acolo. Gropile, praful, lipsa trotuarelor si blocurile inghesuite sunt reteta perfecta a unei favele. Asta nu e trai sanatos.

#23619
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019
Așa e în majoritatea zonelor noi construite: praf, drumuri nasoale pe unde mai bine mergi cu tancul, jeg, etc, etc. Deh, zone aflate încă în plină dezvoltare. Și nu, nu e doar în București.
Calitatea construcțiilor e discutabilă. Apar ansambluri rezidențiale ca ciupercile după ploaie. La mine în zonă sunt acum vreo 3 blocuri care s-au construit în mai puțin de un an (a se înțelege că s-a lucrat la ele inclusiv iarna). Nu știu ce calitate oferă alea.

#23620
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
"apoi a venit pandemia si n-am mai inchiriat, acum sta goala."

zona e plina de ucrainieni care au marit preturile la inchirieri.Este cea mai buna perioda pentru inchiriere din ultimii 5 ani.

"mie mi s-ar parea frustrant sa fac 40-50min de la Lujerului/Gorjului pana in MR dupa o zi la servici, la fel si dimineata la care se adauga virajul la dreapta pe drumul Osiei unde riscul de accident este imens."

chestie de gust... eu fac 30 minute pina in zona Sema Park cu masina si mai nou 60 minute cu metroul (dar sunt zile cind merg 2 kilometri de la pacii la bloc Posted Image ).

#23621
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 09.09.2017
Imobiliarele din Chiajna duduie: https://www.gandul.r...etouri-19916923

#23622
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Nu stiu, as cam prefera sa mai bubuie un canal si sa se rezolve intr-o zi decat sa-mi urce gandacii si plosnitele pe fata in fiecare noapte.

#23623
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 09.09.2017
Corect. In capitala unei tari bananiere ca Romania, cam astea-s optiunile. Bafta!

#23624
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 09.09.2017
Chiajna, rai imobiliar: https://www.realitat...f9ed569a35259a2



#23625
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011

 Turcalet, on 14 mai 2023 - 21:23, said:

Nu stiu, as cam prefera sa mai bubuie un canal si sa se rezolve intr-o zi decat sa-mi urce gandacii si plosnitele pe fata in fiecare noapte.



       Cu o dezinsectie, ca lumea, scapi de insecte. Dar de mirosul etern de canal care persista intreaga vara, mai greu.

#23626
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 09.09.2017
Te desensibilizezi la nivel olfactiv. Merge si asa :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate